BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULLARINA HAZIRLIK SINAVLARI DERNEĞİ BAŞKANLIĞI
İDEAL AKADEMİ

*Herşey üsülünde
*Prosedüre uygun
*Kişi haklarına saygılı
*insanı önemseyen
*Veli ile iletişim
*öğrencileri ile toplantı
*kazanamayacak          öğrenciyi farklı    sektörlere yönelten


BİZ İŞİMİZİ ÇOK SEVEN BİR EKİBİZ
PARKUR ADRESLERİMİZ
ANKARA
İSTANBUL
KONYA
ESKİŞEHİR
EDİRNE

UZUN MESAFE KOŞULARI

Uzun Mesafe Koşuları [değiştir]

=== 5,000 ve 10,000 metre koşuları===

5000 ve 10.000 metre koşularında, yarışçıların pistin üzerinde hafifçe kavisli bir çizgiden koşmaya başlar; ama kısa sürede, koştukları toplam mesafeyi asgariye indirmek için, en içteki kulvarda toplanırlar.Pistin çevresindeki bir tur 400 metreye eşittir.Dolayısıyla, 5000 metre koşularında atletler, 200 metre koşup (başlama çizgisi pistin 200'üncü metresindedir) sonrasında 12 turu tamamlamalıdırlar. 10.000 metre yarışlarında, yarışçılar pistin çevresinde 25 tur koşarlar.Bütün yarışlar aynı çizgide biterler.


Maratonlar, 42.2 km uzunluğundaki yollarda koşulur.Olimpiyat Oyunları'nda, koşu stadyumda biter.Erkekler maratonu, geleneksel olarak atletizm takvimindeki son yarıştır ve bazen kapanış töreninin içinde yer alır. Maraton, 1896'da Atina'da düzenlenmiş ilk modern Olimpiyatlarda koşuldu ve güzergah yalnızca 40 km'ydi.Bunu izleyen Olimpiyatlardaki maraton mesafeleri, her şehirdeki güzergahın uzunluğuna bağlı olarak, birbirinden biraz farklıydı.Bugün geçerli olan maraton mesafesi, 1924'teki oyunlarda belirlenmiştir.

Yarı Maraton yarışı 21.1 km mesafesinde gerçekleşir.

Halk Koşusu: Maratonlar, aynı zamanda, halkın da katıldığı koşulardır.En başarılı atletler, yüzlerce veya binlerce amatör koşucunun yanında yarışırlar.Önmeli ve göze çarpan yarışlar, her sene Londra'da, New York'ta, Paris'te, Tokyo'da ve Boston'da yapılır.

Kır Koşuları [değiştir]

Kır koşuları, çimen, çamur ve hatta su da dahil olmak üzere her türlü arazide yapılır.Kır koşuları için belirlenmiş bir mesafe yoktur; kadınların yarışları genellikle 2 ile 8 km arası bir mesafede yapılır, erkek yarışlarıysa 5-15 km arası olabilir.Kır koşusu, 1924 yılına kadar Olimpik bir yarıştı; fakat daha sonra, bir yaz yarışı olarak koşulmaya müsait olmadığı düşünülerek Olimpiyatlardan çıkarıldı.Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) her sene, bu alandaki en büyük yarış olark kabul edilen Dünya Kır Koşusu Şampiyonası'nı düzenlemektedir.

Kır koşusu yarışları, hem bireysel hem de takım olarak koşulabilme özelliğiyle, diğer koşu yarışlarından ayrılır.Genellikle, bir takımdaki ilk beş koşucunun dereceleri, bitirme sırasını belirler. ayrıca ozan akkaya ünlü bir kır koşucusudur_ her yapılan koşularda 1cilik le kazanmıştır

Atlet profili

Uzun mesafe koşucuları, daha çok enerji gereksinimi duyan sürat koşucularından daha hafif, daha ince yapılı, daha kaslı ve esnektirler.Dayanıklılık ve direnç, aynen aerobik kuvvet gibi, uzun mesafe koşularında esastır; Oksijenin yorulan kaslara ulaşması için, kalbin bütün vücuda etkili bir şekilde kan pompalaması hayati önem taşır.Uzun mesafe koşularında başarı, yalnızca zirvede bir fiziksel forma değil, zihinsel dayanıklılığa ve taktiksel düşünme yetisine de bağlıdır.Koşu sırasında, yarışçıların fiziksel ve zihinsel sınırları zorlanır.Ne zaman geriden gelip ne zaman ileriye atılacağına bilerek enerjiyi muhafaza edebilecek tempoyu koruyabilmek çok önemlidir.

Tempoyu ayarlamak

Uzun mesafe koşularındaki en önemli taktiklerinden biri, tempoyu ayarlama yeteneğidir.Çoğunlukla, ayarlanmış hız saptayıcı bir atletin (tavşan) arkasından koşan yarışçılar, tempolarını titizlikler ayarlamalıdır.Enerjide tasarruf edebilmek için görece yavaş koşarlarsa, kısa sürede yeterli hıza ulaşarak öndeki koşuculara yetişemeyebilirler.Yine de, göree hızlı koşup belki erken bir liderlik elde ederlerse, liderliklerini sürdüremeyebilir, enerjilerini bitiş çizgisine kadar koruyamayabilirler.En yetenekli koşucular, rakiplerini taktiksel hatalar yapmaya zorlarlar.

Doğu Afrika

Çoğunlukla koşan kabile s sürekli uluslararası başarılarının nedenlerinden biri, yaşadıkları yerin yüksek rakımı olabilir.Yükseklerde daha az oksijenle yaşayan vücut, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinden daha çok üretir. Deniz seviyesinde yarışıldığında, bu fazladan hücreler, yarışçıya büyük bir avantaj sağlar, kalp, aynı miktarda oksijeni vücuda yaymak için normal bir insanın kalbi kadar hızlı çarpmak zorunda değildir.

Notlar

  • Erkekler 5000 ve 10000 metre yarışları, 1912'den beri Olimpiyat Oyunları'nda yer almasına rağmen, kadınlar 5000 ve 10000 metre koşuları sırayla 1988 ve 1996 yıllarında sahneye çıkmışlardır.
  • Londra, New York, Chicago, Hong Kong ve Honolulu'da koşulan maratonların herbirine 30.000'den fazla koşucu katılır.
  • Haile Gebrselassie 'nin 10.000 metrede ilk altın madalyasını kazandığı 1993 Dünya Atletizm Şampiyonası'ndan sonra arka arkaya 4 Dünya Şampiyonası ve 2 Olimpiyat Oyununda da altın madalya kazanmıştır.Gebrselassie, gelmiş geçmişen iyi uzun mesafe koşucularından biri kabul edilir.